Wspomnienia z Nocy Chopina

Noc Chopina: informacje

 

grafika: Zofia Lisowska
grafika: Zofia Lisowska

W sobotnią noc 22 lutego Warszawa stała się na kilka godzin miastem muzyki i poezji. Stowarzyszenie Smolna wraz z Instytutem Literatury i Wielkopolskim Centrum Chopinowskim „Antonin” zorganizowało festiwal poetycko-muzyczny Noc Chopina z okazji 210. rocznicy urodzin kompozytora i 1. rocznicy powołania Instytutu Literatury.

Na pięciu scenach o tej samej porze zabrzmiało łącznie dwadzieścia pięć recitali chopinowskich i koncertów kameralnych. Występom muzycznym towarzyszyły wiersze autorów wyróżnionych w ramach wszystkich dotychczasowych Ogólnopolskich Poetyckich Konkursów Chopinowskich. Podczas imprezy poznaliśmy także rozstrzygnięcie piątej edycji konkursu. Wszystkim tym utworom patronował norwidowski Fortepian Szopena, który pojawił się na każdej ze scen w interpretacji Olgierda Łukaszewicza.

Słuchacze wędrowali między pięcioma festiwalowymi lokalizacjami (Bazylika Św. Krzyża, kościół Wizytek, Pałac Staszica, Nowy Świat Muzyki i Dom Towarowy Braci Jabłkowskich), gdzie usłyszeli recitale m.in. Karola Radziwonowicza, Petera Jablonskiego, Zbigniewa Raubo, Ewy Leszczyńskiej oraz młodych polskich i zagranicznych chopinistów. 

Na wszystkie wydarzenia wstęp był wolny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Noc Chopina: program

 

 

Program Nocy Chopina – pobierz w PDF

 

 

 

Noc Chopina: miejsca

 

Festiwal poetycko-muzyczny Noc Chopina odbędzie się równolegle na pięciu scenach. Wszystkie są położone w niewielkiej odległości od siebie. Najbardziej odległe dzieli 10-minutowy spacer.

Zapraszamy do zapoznania się z listą festiwalowych scen, podajemy je w kolejności z północy na południe:

 

1. kościół Wizytek, ul. Krakowskie Przedmieście 34

2. Bazylika Świętego Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3

3. Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72

4. Nowy Świat Muzyki, ul. Nowy Świat 63

5. Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, ul. Bracka 25

 

Noc Chopina to nie tylko festiwal poetycko-muzyczny. Do inicjatywy zaczęły się przyłączać kolejne miejsca…. co z tego wynikło? Koncert na nartach i Chopin na Dworcu Centralnym o 15:00. Kościół Św. Krzyża o 18:00. A od 19:30 koncerty w kolejnych 9 punktach Warszawy!!!

 Pierwszy raz w historii Warszawy wydarzy się taka noc. „Noc Chopina ma potencjał by stać się wielkim, a może największym dorocznym wydarzeniem muzycznym Warszawy” – słowa entuzjasty pomysłu.
 
22.02 chopinowskim tonom nie będzie końca. Wyjdźmy na ulice, nie dając się zimie i świętujmy urodziny Fryderyka! Zajrzyjmy w zakamarki Kościoła Wizytek, Piwnicy Kurylewiczów, Nowego Świata Muzyki i pozostałych chopinowskich przestrzeni! Wysłuchajmy Olgierda Łukaszewicza czytającego norwidowski Fortepian Szopena. Zobaczmy jak ważne dla Warszawy jest dzieło Fryderyka.
 
 

Wspomnienia z XI edycji

Relacja fotograficzna   22.02.2020 Noc Chopina fot. Andrzej Hulimka/Forum   23.02.2020 Dzień 2 fot. Piotr Łabanow   24.02.2020 Dzień 3 fot. Zofia Lisowska […]