O festiwalu

admin

Koncerty Urodzinowe to najdłuższy warszawski festiwal urodzinowy Fryderyka Chopina. Już po raz dziewiąty, zawsze w tym samym czasie, od 22 lutego do 1 marca, czyli między metrykalną, a obchodzoną przez kompozytora datą urodzin zamieniamy Warszawę w Miasto Muzyki.

Koncerty Urodzinowe to dostępny dla szerokiej publiczności festiwal muzyki, który jest swoistą celebracją twórczości kompozytora oraz wyrazem radości i dumy z posiadania tak niezwykłej postaci i muzyki w dorobku kulturalnym Polski. Ale tradycyjnie już, Koncerty Urodzinowe to nie tylko muzyka Chopina. To również inspiracje Chopina, inspiracje Chopinem i radość muzykowania.

Występuje plejada polskich i zagranicznych pianistów, z Lidią Grychtołówną, Takashi Yamamoto, Pamelą Howland, Ivett Gyongyosi i Moniką Roscą na czele. Swoją scenę mają młodzi polscy chopiniści, jeszcze młodsi wirtuozi oraz zespoły kameralne Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina. Zamknięciem dnia będą wieczorne koncerty klasyczno-rozrywkowe “Gramy Chopinowi”, gdzie występuje m.in. Alina Mleczko z Triem, Anna Jagielska-Riveiro oraz turecki folkowy artysta Erkan Dolunay. Nawiązując do obchodów 100-lecia niepodległości Polski, organizujemy cykl koncertów “Pieśń Wolności”, by muzycznie tę wolność uczcić. Wydarzeniem towarzyszącym jest wykład i kurs mistrzowski Daniela De Clercka (Belgia).

Główną sceną festiwalu są, podobnie jak w zeszłym roku, pomieszczenia Domu Muzyki przy Nowym Świecie 63. Wstęp na wydarzenia jest wolny, ale zapraszamy wszystkich do wsparcia festiwalu!

Dodaj komentarz