O festiwalu Koncerty Urodzinowe

XI Festiwal Koncerty Urodzinowe Chopina to 9 dni muzycznej radości z okazji 210 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. To projekt tworzenia Warszawy muzycznej z największym niezależnym festiwalem, którego akcja rozgrywa się przez wiele godzin każdego dnia.
 
Gramy od 22 lutego do 1 marca w samym sercu Warszawy – główną sceną festiwalu będzie, podobnie jak w zeszłych latach, Nowy Świat Muzyki przy Nowym Świecie 63. Wstęp jest wolny na wszystkie wydarzenia.
 
W tym roku jedenasty raz zdmuchniemy świeczki na torcie dla Chopina. Jedenasty raz Fryderyk zabrzmi w różnych interpretacjach. Tradycyjnie już, Festiwal Koncerty Urodzinowe Chopina to nie tylko muzyka Chopina. To również inspiracje Chopina, inspiracje Chopinem i radość muzykowania, a także moda, kulinaria i taniec. Klasyczny umiar, jazzowa swoboda, świeżość młodych, biegłość doświadczonych.

Tym razem festiwal rozpocznie się w wyjątkowy sposób. W ramach Nocy Chopina, razem z Instytutem Literatury gramy w 5 miejscach: Kościół Św. Krzyża, Kościół Wizytek, Nowy Świat Muzyki, Pałac Staszica i Dom Towarowy Braci Jabłkowskich. Przez cały wieczór przygotowujemy serie 30-minutowych recitali fortepianowych przeplatanych z poezją.

22.02 koncertujemy też festiwalowo w Salonie Chopina na Smolnej, gdzie będzie maraton spektaklu muzycznego “Chopin i Poświatowska” oraz w Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów, Chopin Point i na Dworcu Centralnym.

Przez kolejne 8 dni dźwiękami rozbrzmiewać będzie Nowy Świat Muzyki. Wystąpią m.in. Lidia Grychtołówna, Marek Bracha, Karolina Nadolska, Włodek Pawlik, Haager-Kalmykov Duo, Maria Marquez Torres i Jarosław Boberek, Herman Pellbäck. A także kandydaci do tegorocznego Konkursu Chopinowskiego: Adam Mikołaj Goździewski, Anna Hajduk-Rynkowicz, Toshiki Ishii i Dominik Stępiński. 

Pojawi się więcej recitali z muzyką Chopina w pierwszy i ostatni weekend festiwalowy. Jest też jazz, nawiązanie do Moniuszki, są i radosne tańce do muzyki zacnych kapel. Codziennie wieczorem, po koncertach o 20:30 zapraszamy na chopinowskie after party.