O festiwalu Koncerty Urodzinowe

26.02.2021
XII Festiwal Urodzinowy Fryderyka Chopina

“Słowiański “żal” w muzyce Chopina jest przypisany temu kompozytorowi. A miarą profesjonalizmu pianisty jest to czy gra i jak gra Chopina”. To w rozmowie ze swego domu w Kansas City powiedział Sviatoslav Levin, natomiast nowojorczyk Michael Slavin dodał, że chyba łatwiej jest tę muzykę wykonywać polskim pianistom. Dwaj przedwczorajsi goście 12 festiwalu urodzinowego F.Chopina są zarazem laureatami warszawskich festiwali chopinowskich dla amatorów.

Od 22 lutego do 1 marca po raz 12 spotykają się wybitni pianiści z melomanami w Nowym Świecie Muzyki jak i w sieci. Covidowe okoliczności spowodowały że tegoroczna edycja jest bardziej niż wcześniejsze “globalna”. Każdego dnia obok utalentowanych dzieci i wybitnych profesjonalistów spotykamy na łączach gości ze świata. W pierwszym dniu był to Garrick Ohlsson z San Francisco – zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 1970 roku, a 23 lutego Marie Kiyone z Tokio.

A spodziewamy się odwiedzić jeszcze Betlejem, Winston Salem, Majorkę i szwedzką Karlskronę. Odwiedzamy zamorskich muzyków w ich prywatnych salonach, prosimy nie tylko o muzykę ale i słowo. Bywa, że pasjonujące jak to o szkole muzycznej w Phnom Penh (Kambodża) kierowanej przez naszego rodaka Marcina Maciejewskiego. Czasem to podróż całkiem bliska, jak wczorajsza wizyta w salonie uwielbianej przez publiczność naszego festiwalu Lidii Grychtołówny.

Codzienne streamingi dostępne są na facebooku Koncerty Urodzinowe Chopina, a ograniczona liczba wejściówek na występy na żywo w Nowym Świecie Muzyki dostępna na eBilet pod nazwą: 12. Festiwal Urodzinowy Fryderyka Chopina.

Dwunasty festiwal jest jednocześnie zapowiedzią półmetkowego festiwalu piosenki inspirowanej muzyką Chopina który odbędzie się w dniach 22-25 sierpnia 2021 w Nowym Świecie Muzyki.

Festiwal sponsorują Miasto Stołeczne Warszawa, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina oraz producent fortepianów Blüthner.