Smolna

Wiodącym wydarzeniem organizowanym przez Stowarzyszenie Smolna są Koncerty Urodzinowe,  zazwyczaj ośmiodniowy, a w tym roku aż 9-dniowy festiwal muzyczny z okazji urodzin Fryderyka Chopina, który odbywa się w dniach między dwiema datami urodzin kompozytora, każdego roku od 22 lutego do 1 marca. Festiwal miał swój początek w 2010 roku, kiedy zorganizowaliśmy Najdłuższe Urodziny, a muzyka Fryderyka grała non stop przez 171 godzin. Wydarzenie to wyróżniono nagrodą Grand Prix Sektor 2010 za najlepszą pozarządową inicjatywę kulturalną.

VII edycja festiwalu w lutym 2016 roku jest po raz kolejny przygotowywana wraz z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina.

Od czerwca do września 2012 roku codziennie organizowaliśmy koncerty i wydarzenia kulturalne w budynku Biblioteki Ordynacji Krasińskich. Zaadaptowaną przestrzeń nazwaliśmy „Ćwiczeniówka” i zaprosiliśmy muzyków z położonego na przeciwko Uniwersytetu Muzycznego, aby przychodzili poćwiczyć a Warszawiaków, aby mogli ich słuchać.

W ciągu czterech miesięcy zorganizowaliśmy ponad 500 wydarzeń kulturalnych. Nasze dokonania głośno komentowała prasa. Wiceprezes stowarzyszenia Jarek Chołodecki został nominowany przez Gazetę Stołeczną do nagrody „Stołka” za zasługi dla Warszawy.

Najmłodszym muzycznym dzieckiem Smolnej jest Święto Muzyki – warszawska odpowiedź na  Fête de la Musique – organizowanego co roku 21 czerwca. W 2012 roku z setkami muzyków i kibiców odbyliśmy triumfalny muzyczny pochód Traktem Królewskim. W 2013 natomiast, demonstrując swoiste wyznanie wiary, jak nadwołżańscy burłacy z obrazu Ilji Repina, ciągnęliśmy platformę z grającym fortepianem.  Zagrało na „mobilnej scenie” kilkunastu pianistów w tym Pamela Howland z USA, której uznanie wyraził zaskoczony tym widokiem Paul McCartney: zobacz film.

Na wszystkie wyżej wymienione wydarzenia obowiązywał wstęp wolny.

Nasza historia sięga jednak wstecz do roku 1999; Smolna, wówczas Stowarzyszenie Mieszkańców Ulicy Smolnej, powstała jako organizacja sąsiedzka działająca na rzecz integracji mieszkańców oraz aktywizacji lokalnej społeczności przez promowanie postaw obywatelskich. Jednym z pierwszych zrealizowanych przez nas celów była wzorcowa restauracja  zabytkowej klatki schodowej oraz zabezpieczenie i  renowacja kamienicy przy Smolnej 14, w której do dzisiaj  znajduje się nasza siedziba.

Wówczas ulica Smolna szybko zyskała rozgłos w ogólnopolskich mediach, gdyż była to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw po transformacji w Polsce.

Udowodniliśmy, że  razem możemy robić rzeczy wielkie, swoim zasięgiem wykraczające znacznie poza obręb patronującej nam ulicy.


Pokaż Stowarzyszenie Smolna na większej mapie

smolnalogoadres