The Whoop Group

Nasz zespół tworzy czterech wybitnych i ambitnych saksofonistów młodego pokolenia:
- Kuba Murassopran
- Mateusz Doboszalt
- Krzysiek Koszowskitenor
- Szymon Zawodny baryton

Jesteśmy studentami i absolwentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej w Łodzi i Musik und Kunst Privatuniversität w Wiedniu. Połączyła nas wspólna radość tworzenia muzyki, ale także dawno zapoczątkowana przyjażń. Każdy z nas jako solista, bądź członek zespołów kameralnych osiągał sukcesy na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pomimo to, że naszą specjalnością jest muzyka klasyczna i współczesna, z przyjemnością odkrywamy inne gatunki muzyczne. Świetnie czujemy się w jazzie, funku, a nawet folku.

Naszą działalność koncertową rozpoczęliśmy we wrześniu 2016 roku  mocnym akcentem, jakim był udział w audycji Five o’Clock z Krzysztofem Herdzinem i Pawłem Gusnarem emitowanym w programie 2. Polskiego Radia. Na tym właśnie koncercie zaprezentowaliśmy utwór Wapango kubańskiego saksofonisty Paquito d’Rivery, który można zaliczyć do nurtu latin-jazz. Jako drugi utwór wykonaliśmy Suitę na tematy polskie Krzysztofa Herdzina inspirowany polską muzyką ludową. Chociaż zaczęliśmy współpracę w zeszłym roku, mamy już zaplanowanych wiele koncertów, a kłębiące się w naszych głowach pomysły przysporzą nam pracy i ćwiczeń na lata.

Pierwszy projekt nad którym pracujemy obejmuje saksofonową muzykę współczesną. Cechy tego gatunku nie są ściśle sprecyzowane, jednak z pewnością można mówić tu o połączeniu klasycznej stylistyki i brzmienia z dynamizmem muzyki jazzowej i rytmiką mającą swoje korzenie w muzyce etnicznej. Jesteśmy pierwszym i jedynym kwartetem saksofonowym w Polsce, który zajmuje się wykonywaniem tak różnorodnej muzyki. W skład naszego projektu wchodzą utwory takie jak:
- Saxophone Quartet (1995) – Phillip Glass
- Le bal (2003) – Thierry Escaich
- Ciudades (2011)– Guillermo Lago
- Patchwork (2011)– Philippe Geiss