Stanisław Łopuszyński

Stanisław Łopuszyński – klawesynista, pianista, kompozytor, aranżer, varsavianista.
Urodził się w Lille we Francji w 1993 r. Od młodości rodzice kierowali go w kierunku muzycznym, Pobierał nauki najpierw w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie fortepianu, a potem w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom ukończenia szkoły II stopnia w specjalności gra na klawesynie.
Jest laureatem konkursów kompozytorskich m.in. w Łodzi i w Katowicach, w grudniu 2012 zdobył wraz z siostrą Julią II miejsce na międzynarodowym konkursie duetów (Concorso Internacionale di Esecuzione e Composisione Musicale) w Castellana Grotte we Włoszech, w którym jednym z dzieł podlegającyc ocenie jurorów był utwór, którego jest współtwórcą. Swoje miejsce znalazł również w piosence aktorskiej i poezji śpiewanej, gdzie wraz z zespołami zdobył III miejsce na 48. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w październiku 2012 roku, II miejsce na IV Przeglądzie Piosenki Poetyckiej im. Piotra Skrzyneckiego w Mińsku Mazowieckim, Grand Prix na VI Przeglądzie Piosenki Poetyckiej im. Piotra Skrzyneckiego w Mińsku Mazowieckim jako akompaniator i aranżer. W 2015 roku na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyka Na Pograniczu zdobył nagrodę dla najlepszego akompaniatora przyznawaną przez Kubę Badacha i Jacka Piskorza oraz I nagrodę Festiwalu w grupie Solistów z Zuzanną Jurczak (vocal). Stanisław Łopuszyński w styczniu 2015 roku zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Klawesynowym im. Mariana Sawy.
W kwietniu wraz z Julią Łopuszyńską zdobył I miejsce na VI Międzynarodowym Konkursie Duetów z Harfą, a następnie I nagrodę na III° Wanda Landowska Concorso Internazionale di Clavicembalo w Ruvo di Puglia (Włochy), na którym przyznano mu dodatkową nagrodę za najlepsze wykonanie utworu współczesnego.
W kwietniu 2016 roku wrócił z nagrodami “Golden Award” (I miejsce w kategorii duetów “Fabiani”) w duecie Harp&Chords oraz z ”Golden Finalist” (grand prix w kategorii wiekowej H - solo) na 8th International Music Competition and Festival for Soloists and Chamber Groups „SVIREL”, Nova Gorica, Słowenia 2016 r.

Od trzech lat zajmuje się organizacją Warszawskich Juwenaliów Artystycznych oraz prowadzeniem koncertów, a w 2014 roku uzyskał drugi dyplom ukończenia szkoły II stopnia w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie w specjalizacji gra na fortepianie.
Jest członkiem duetu klawesynowo – harfowego Harp&Chords, z którym często koncertujemy w Polsce i za granicą.
Obecnie jest studentem V roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klawesynu prof. Lilianny Stawarz.

Stanisław Łopuszyński was born in Lille (France) in 1993.
Since 2000 he has attended to primary, secondary and high school of music in Warsaw. Stanislaw has received awards at many competitions in Poland and inother countries in Europe. He is the co-founder of the band Harp&Chords (harpsichord and harp), Together with her sister, Julia Łopuszyńska creates compositions and arrangements of many interesting works. He works in the self-government of the students at the Fryderyk Chopin University of Music. It also organizes many concerts in Warsaw and other Polish cities. Now, Stanisław is a student of V year in Fryderyk Chopin University of Music in Warsaw and he plays many concerts on harpsichord and piano performing a lot of genres: baroque, classic, jazz, actor’s song, contemporary music and many others. Pozdrawiam serdecznie, Stanisław Łopuszyński