Ośrodek Chopinowski w Sannikach

Godz. 16:00
Fryderyk Chopin - Bolero op.19
Camille Saint Saens - Introdukcja i rondo capriccioso op. 28 na skrzypce i fortepian
Ernest Chausson - Poemat op. 25 na skrzypce i fortepian

Godz. 16:30 – prezentacja Centrum przez pracownika ECA

Godz. 17:00
Ludvig van Beethoven - Sonata na fortepian i skrzypce a-moll op. 23
I. Presto
II. Andante scherzoso piu allegretto
III. Allegro molto

Godz. 17:30 prezentacja oferty ECA -( atrakcją będzie ucharakteryzowana postać F. Chopina)

Aleksandra Łysiak-Łabecka - pianistka urodzona w Rybniku w 1982 roku. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Rybniku w klasie Krystyny Kurzei. Absolwentka łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej oraz w klasie kameralistyki prof. Bogusława Pikały, prof. Joanny Hajn-Romanowicz i as. Marcina Kawczyńskiego. Swoje umiejętności doskonaliła w mistrzowskich kurach muzycznych pod kierunkiem takich profesorów jak: Andrzej Jasiński, Bronisława Kawalla, Yossi Reshef, Grzegorz Kurzyński, Waldemar Wojtal, Kurt Seibert, Rudolf Meister.
W swoim dorobku artystycznym posiada nagrody i wyróżnienia na festiwalach muzycznych nie tylko jako pianistka, ale także jako wokalistka (Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza 2007 w Łodzi, Rawa Blues Festiwal 2003, „Noce Bluesowe” - Rawa Mazowiecka, Festiwal „Ku przestrodze” w Tychach).
Dokonała wielu nagrań dla polskich rozgłośni radiowych i telewizyjnych, ponadto jej nagranie zostało umieszczone w albumie Antologia Polskiego Bluesa (wydawnictwo 4everMUSIC 2008), a także dla wytwórni BMG (2002), Omerta Art (2003, 2004).
Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako pianistka, od kilku lat występuje razem z mężem - Maciejem Łabeckim oraz z zespołem Riders i Kwartetem Towarzyskim.
Od 2009 roku jest asystentką w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej.

Maciej Łabecki - studiował w Akademii Muzycznej w Łodzi i Hochschule fur Music und Theater w Hannoverze. Kształcił się pod kierunkiem Marii Pokory, Zenona Płoszaja, Iwony Wojciechowskiej i Krzysztofa Węgrzyna. Jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych m.in. w Warszawie (Wroński), w Gdańsku (Festiwal "Gdańska Wiosna" /Grand Prix/), Poznaniu (Jahnke), Poertschach (Brahms) i w Łodzi (Szymanowski). Od wielu lat prowadzi klasy skrzypiec i kameralistyki w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, obecnie z kwalifikacjami dra habilitowanego na stanowisku adiunkta. W swoim dorobku artystycznym ma liczne koncerty w wielu krajach Europy m.in.we Włoszech, w Niemczech, Czechach, Luxemburgu, Francji ,Belgii, Szwajcarii, Austrii, Norwegii i Holandii.
Wielokrotnie uczestniczył w Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Muzycznych pracując pod kierunkiem wybitnych wirtuozów jak Marina Jaszwili, Yfrah Neaman, Wanda Wiłkomirska, Zakchar Bron, Pavel Vernikov. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, oraz radia austriackiego, holenderskiego i niemieckiego. Jako solista występował z wieloma dyrygentami i instrumentalistami m.in.: Kurtem Levinem , Agnieszką Duczmal, Ivanem Monighettim, Robym Lakatoszem.
Od 2004 r. współpracuje z fundacją "Internationale Stiftung zur Forderung von Kultur und Zivilisation" wykonując wiele solowch koncertów w prestiżowych salach koncertowych Europy /m.in.Konzerthaus w Wiedniu, Gewandhaus zu Leipzig/.
W latach 2005-2008 był koncertmistrzem i opiekunem artystycznym " Łódzkiej Orkiestry Kameralnej". Od roku 2009 jest koncertmistrzem orkiestry Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina, a od roku 2012 jest także pierwszym skrzypkiem "Kwartetu Czterech Kultur" , z którym koncertował m.in. w Petersburgu, Tel-avivie i Berlinie.

Sanniki na Szlaku Chopinowskim Około 35 km od Żelazowej Woli, gdzie się urodził Fryderyk Chopin i niemal tyle samo od Brochowa, gdzie był chrzczony, 35 od Płocka i 85 od Warszawy stoi XVIII-wieczny pałac, otoczony zadbanym, równie zabytkowym parkiem. Mieści się tu siedziba Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina.  

Związki tego miejsca z kompozytorem są niezaprzeczalne. Spędził tu, w gościnie u rodziny Pruszaków, lato 1828 roku. Walory historyczne, wyjątkowe malowidła z końca XVIII i połowy XIX wieku, sentymentalne pamiątki po największym polskim kompozytorze, stawiają pałac w Sannikach na ważnym szlaku turystycznym. W średniowieczu ziemie te należały do książąt mazowieckich linii płockiej, więc miejsce to doskonale wpisuje się również w Szlak Książąt Mazowieckich.

W latach 70. XX wieku po raz pierwszy pojawiła się idea, aby pałac sannicki uczynić miejscem kultywującym pamięć o Fryderyku Chopinie. Rok 2016 jest rokiem szczególnym, ponieważ Sanniki obchodzą 35-lecie koncertów chopinowskich. W minionym dwudziestoleciu obiekt przeszedł wiele zmian, powstał Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Ostatni remont, w latach 2011-2014, pozwolił nie tylko na odrestaurowanie obiektu. W trakcie prac renowacyjnych dokonano bowiem kilku zaskakujących odkryć, zarówno w pałacu, jak i na terenie parku. Na uwagę zasługują oryginalne polichromie, powstałe na przełomie XVIII i XIX w., odnalezione pod kilkoma warstwami farb i tynku. Jest to jednak zaledwie jeden z wielu powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce. To jedyne na Mazowszu autentycznie historycznie miejsce związane z Fryderykiem Chopinem - nie zrekonstruowane, a zrewaloryzowane. Pamięć po kompozytorze jest tu nadal żywa, w pałacu odbywają się koncerty chopinowskie i wiele imprez artystycznych, wystaw, wernisaży, pokazów filmowych.

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca grane są koncerty chopinowskie, połączone z recytacją w  wykonaniu znanych aktorów. Całości dopełnia za każdym razem otwarcie nowej wystawy malarstwa, fotografii lub rzeźby.   www.ecasanniki.pl