Iwo Jedynecki i Karolina Mikołajczyk Duo

Program:
1. Georg Friedrich Haendel - Sonata D-dur na skrzypce i b.c.
2. Graciane Finzi - Impression tango
3. Barbara Kaszuba - Skrzyp-ak
4. Ignacy Jan Paderewski - Melodia op. 16 nr 2
5. Andrzej Karałow - notturno
6. Astor Piazzolla - Escualo
7. George Gershwin / Igor Frołow - Fantazja koncertowa na tematy z opery "Porgy and Bess"

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki to jeden z najciekawszych zespołów kameralnych młodego pokolenia, laureaci prestiżowych, międzynarodowych konkursów muzycznych występujący w renomowanych salach koncertowych w Polsce i na świecie. Wykonania duetu określane są jako perfekcyjne i dojrzałe, ale też błyskotliwe i pełne młodzieńczej witalności. Wiele utworów zyskuje w interpretacji duetu nowe, oryginalne brzmienie dzięki transkrypcjom na akordeon autorstwa Iwa Jedyneckiego. Artyści odważnie sięgają po znane dzieła literatury kameralnej, dając im nowe oblicze, które zachwyca różnorodną kolorystyką. Ta wielość barw możliwa jest dzięki niekonwencjonalnemu połączeniu skrzypiec z akordeonem. Zespół chętnie wykonuje muzykę współczesną i współpracuje z czołowymi kompozytorami polskimi, którzy dedykują im swoje utwory. W 2016 r. powstał pierwszy na świecie koncert podwójny na skrzypce, akordeon i orkiestrę symfoniczną. Kompozytor - Marcin Błażewicz dedykował go Karolinie Mikołajczyk i Iwowi Jedyneckiemu, którzy dokonali prawykonania dzieła. Bogaty repertuar duetu obejmuje także kompozycje minionych epok do baroku włącznie. Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki od momentu powstania w roku 2013 odnosi liczne sukcesy. Są laureatami I nagrody na XVI TIM Competition w Paryżu, I nagrody „Mozart Prize” i II nagrody na 67. Coupe Mondiale w Salzburgu, I nagrody i Grand Prix na 38. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (Chorwacja), Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Nagrody Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych na „Koncercie Roku” w Łodzi. Duet prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. Wystąpił we Francji, Gruzji, Hiszpanii, Szwajcarii, Włoszech i wielu miastach w Polsce. Wziął udział w renomowanych festiwalach, m. in.: Vier Jahreszeiten Riehen (Szwajcaria), Muzyki Kameralnej w Martvili (Gruzja), Emanacje (Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego), Letnie Wieczory Muzyczne „Dziekanka”, Od Chopina do Góreckiego (Warszawa) oraz w 58. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. W 2016 r. duet odbył swoje pierwsze tournée koncertowe po Stanach Zjednoczonych, gdzie wystąpił między innymi w legendarnej Carnegie Hall, otrzymując znakomite recenzje. Wśród ważnych występów duetu należy wymienić także recital w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz trasę koncertową po Azji w 2017 roku.

Karolina Mikołajczyk studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem profesorów: Andrzeja Gębskiego, Marii Machowskiej, Janusza Wawrowskiego oraz w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii w klasie prof. Zakhara Brona.

Iwo Jedynecki studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem profesorów: Jerzego Jurka, Jerzego Łukasiewicza, Klaudiusza Barana, Rafała Grząki oraz w Conservatorio Superior de Musica de Aragon w Saragossie w klasie prof. Iñakiego Alberdiego. W roku 2016 podjął studia podyplomowe „Konzertexamen” w Hochschule für Musik w Detmold u prof. Grzegorza Stopy oraz studia doktoranckie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Obydwoje artyści są laureatami programu stypendialnego Młoda Polska oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.mikolajczyk-jedynecki.pl