Wojciech Świętoński

Wojciech Świętoński

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla. Wcześniej pobierał lekcje u profesorów z Konserwatorium Moskiewskiego. Uczestnik elitarnego ‘Kursu mistrzowskiego’ Maestro Ivo Pogorelicha. Pozostając z nim w stałym kontakcie, nieustanie czerpie inspiracje z licznych wskazówek Mistrza.

Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Kijowie i Rzymie. Regularnie występuje w salach koncertowych Europy, z recitalami i z towarzyszeniem orkiestry. Współpracował z wieloma zespołami (Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Polska Orkiestra Radiowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia), występując pod batutą m.in. Moniki Wolińskiej, Grzegorza Mielimąki, Tomasza Bugaja oraz Szymona Kawalli.

Był stypendystą Lions Club NIKE, Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aktywnie koncertował podczas obchodów Roku Karola Szymanowskiego oraz Roku Fryderyka Chopina. Jego występy inaugurowały Paradę Schumanna oraz otwarcie Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Wydanie płyty z jego udziałem wieńczyło obchody Roku Zbigniewa Herberta.

Wykonywał światowe premiery kompozycji Pawła Łukaszewskiego, Miłosza Bembinowa, Adriana Foltyna, Bartosza Kowalskiego oraz innych wybitnych polskich kompozytorów na takich festiwalach jak Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem.

Obok sztandarowych dzieł muzyki fortepianowej, nieustannie poszerza swój repertuar o awangardowe i neoklasyczne dzieła twórców XX i XXI w., a wyniki tych poszukiwań są uwieczniane na kolejnych nagraniach płytowych.