Weronika Chodakowska

Weronika Chodakowska

Weronika Chodakowska rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie w wieku 11 lat w klasie prof. Tatiany Stępniak. W trakcie nauki w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina zdobyła liczne nagrody na ogólnopolskich, a także międzynarodowych konkursach pianistycznych w Polsce. Zaliczyć do nich można III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Zabrzu w 2009 r., I Nagrodę na Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie w 2009 r., III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Per aspera ad astra” w Kielcach w 2009 r. oraz wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Karola zymanowskiego w Warszawie, także w 2009 r. W 2012 pianistka otrzymała I Nagrodę w najstarszej kategorii
na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie w kategorii
fortepian solo. W 2014 roku została nagrodzona nagrodą Jury Międzynarodowego Festiwalu
w Moritzburgu w Niemczech za wykonanie Kwintetu fortepianowego g-moll op. 57 D. Szostakowicza. W 2018 roku pianistka otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Ibla Grand Prize Competition w Ragusie we Włoszech.

W 2012 Weronika Chodakowska rozpoczęła studia pianistyczne Hochschule für Musik “Hanns Eisler” w Berlinie. W 2015 roku pianistka ukończyła studia licencjackie w klasie prof. Konstantina Lifschitza w Lucernie w Szwajcarii, a w 2017 roku studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej oraz dra Ramiro Sanjinesa. Pianistka doskonaliła swoje umiejętności na licznych kursach interpretacji w kraju i za granicą, pracując z tak znakomitymi profesorami jak Vladimir Krainev, Tobias Koch, Philippe Giusiano, Anna Malikova, Krzysztof Jabłoński, Graham Scott, Katarzyna Popowa-Zydroń, Fabio Bidini czy Vitalij Berzon.

Weronika Chodakowska występowała z recitalami w większości krajów europejskich. W 2008 roku zadebiutowała na kontynencie amerykańskim, wykonując program złożony z utworów Scarlattiego, Chopina oraz Skriabina. W ciągu ostatnich lat zaczęła rozwijać swoją działalność koncertową występując m.in. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, w Filharmonii im. S. Richtera w Żytomierzu, w Teatro Lirico w Cagliari, na scenie Zamku Królewskiego w Warszawie, trzykrotnie podczas recitali chopinowskich pod pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie, a także jako solistka podczas koncertów symfonicznych w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz w Filharmonii Szczecińskiej.

Oprócz aktywności koncertowej Weronika Chodakowska bardzo chętnie uczestniczy w rozmaitych projektach edukacyjnych. Artystka m.in. współprowadzi organizowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina spotkania z dziećmi „Chopinoteka. Warsztaty słuchania” w Żelazowej Woli, a także regularnie występuje w ramach cyklu edukacyjnego „Radiowy Kurier Fryderyka”, organizowanego przez Polskie Radio Chopin oraz Polskie Radio Dzieciom w Teatrze Wielkim w Warszawie. W listopadzie ubiegłego roku pianistka wzięła udział w nagraniach promujących twórczość fortepianową kompozytorów polskich wydaną przez PWM w zeszytach „Muzyka z kraju Chopina”. Projekt ten został zrealizowany ramach programu „Kultura inspirująca” i dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.