Stefan Walczykiewicz

Stefan Walczykiewicz

Urodził się w 1956 r. w Warszawie, na Saskiej Kępie. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Lecha Miklaszewskiego. Naukę gry na tym instrumencie kontynuował następnie przez cztery lata w Niemieckiej Republice Demokratycznej, w Berlinie, pod pedagogiczną opieką prof. Annerose Boeck, studiując dzieła Jana Sebastiana Bacha, Josepha Haydna, W.A. Mozarta, Ludwika van Beethovena, Franza Schuberta, Felixa Mendelssohna i Johanna Brahmsa. Jednocześnie przez cały ten czas samodzielnie zgłębiał istotę muzyki Erolla Garnera, Billa Evansa, Oscara Petersona a także innych jazzowych instrumentalistów i aranżerów, by również samemu próbować pianistyki jazzowej, która jest jego wielką pasją.

W Berlinie uczestniczył systematycznie w jam-sessions, organizowanych w podziemiach dawnego Friedriechstadtpalast. Po powrocie do Polski, w jazzowym klubie Remont w Warszawie współpracował z trębaczem Markiem Bychowskim. Ma w swoim repertuarze wiele standardów jazzowych w osobistych klimatach i opracowaniach. Natomiast umiejętności w zakresie interpretacji utworów Fryderyka Chopina pogłębiał jeszcze u prof. Doroty Rakowskiej w Warszawie, kontynuującej idee pedagogiczne Margerity Trombini Kazuro. Stefan Walczykiewicz jest twórcą piosenek (muzyka) do szeregu odcinków (1993-97) programu telewizyjnego Agnieszki Osieckiej „Sentymenty”.

Choć muzyka zawsze była i jest jego wielką pasją, przez wiele lat zarobkowo zajmował się biznesem, będąc współwłaścicielem firmy, produkującej dekoracyjne wyroby z drewna i metalu. Do czynnego uprawiania muzyki fortepianowej powrócił dziesięć lat temu. Laureat nagrody publiczności na II Międzynarodowym Konkursie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie dla pianistów amatorów w roku 2012.

Regularnie występuje z recitalami chopinowskimi w takich miejscach, jak Nowy Świat Muzyki w Warszawie, Chopin Salon w hotelu Chopin Boutique B&B w Warszawie, czy Pałac Radziwiłłów w Nieborowie. Występuje także z muzycznymi wieczorami standardów światowej muzyki rozrywkowej i chopinowskich melodii na jazzowo. Wielokrotnie brał udział w muzycznych prezentacjach Muzeum Jazzu podczas Nocy Muzeów. Od wielu lat uczestniczy w festiwalach chopinowskich „Koncerty Urodzinowe” zarówno jako wykonawca koncertów klasycznych, jak i rozrywkowych a także współorganizator.