Mischa Kozlowski

Mischa Kozlowski

F. Chopin – Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

F. Chopin – Etiuda cis-moll op. 25 nr 7
F. Chopin – Ballada As-dur op. 47
F. Chopin – Walc Es-dur op. 18

F. Chopin – Polonez As-dur op. 53

MISCHA KOZŁOWSKI, fortepian

Jeden z ciekawszych pianistów swojego pokolenia, od lat z powodzeniem występujący jako solista i kameralista na deskach koncertowych Europy, Japonii i Chin.

Jest laureatem wielu czołowych nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych, a do najważniejszych należą te zdobyte podczas:
⁃ 8. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku razem z Affetto Piano Trio (2018)
⁃ 1. Międzynarodowego Konkursu Pieśni Othmara Schoecka w Brunnen w Szwajcarii w duecie z sopranistką Danielą Ruth Stoll (2016)
⁃ Szwajcarskiego Konkursu Muzyki Kameralnej „ORPHEUS” w Bernie w Szwajcarii w duecie z wiolonczelistką Iloną Basiak (2015)
⁃ 1. Międzynarodowego Konkursu Kameralnego organizowanego przez Filharmonię Częstochowską im. B. Hubermana w duecie z Magdaleną Bojanowicz (2013),
⁃ 4. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. M. Łysenki w Kijowie na Ukrainie (2012)
⁃ 1. Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem w Warszawie w duetach z wiolonczelistką Magdaleną Bojanowicz i skrzypaczką Maximą Sophią Sitarz (2012)
⁃ 9. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Darmstadt w Niemczech (2009)
⁃ Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie (2008)
⁃ 6. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie w Estonii (2006).

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Szkole Muzycznej I i II st. im. Z. Noskowskiego w Gdyni u Julity Randazzo, a w latach 1999–2008 kontynuował ją pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. W latach 2008-2013 studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Piotra Palecznego oraz kameralistykę fortepianową u prof. Macieja Paderewskiego, prof. Jerzego Marchwińskiego i prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej (dyplom z wyróżnieniem, 2013). W latach 2014-2018 student Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii, najpierw w zakresie specjalistycznych studiów solistycznych pod kierunkiem prof. Tomasza Herbuta (dyplom z wyróżnieniem, 2017), a następnie w ramach podyplomowych studiów kameralnych z Affetto Piano Trio, pracując z prof. Patrickiem Jüdtem, prof. Moniką Urbaniak-Lisik i prof. Tomaszem Herbutem. Od 2018 roku asystent w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jako solista z orkiestrą wystąpił po raz pierwszy w wieku 9 lat i od tamtej pory wielokrotnie koncertował pod batutą takich dyrygentów jak m.in. Michael Sanderling, Tadeusz Strugała, Zygmunt Rychert, Kaspar Zehnder, Kai Bumann, Łukasz Borowicz, Tuomas Hannikainen, Nicolas Krauze, Tiziano Forcolin, Jerzy Kosek, Monika Wolińska, Piotr Wajrak, Yuri Bervetsky, Yuri Gilbo, Mykola Diadiura, Peter Tiboris, Ira Vakulina, Stefano Bazzi, Christian Danowicz i innych, występując z takimi zespołami jak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polska Orkiestra Radiowa, „Leopoldinum” – Kameralna Orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Russische Kammerphilharmonie St. Petersburg, Orkiestra Symfoniczna „San Marco” w Pordenone, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kijowskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej, Orchestra da Camera di Lugano, PAN-European Philharmonia, Orkiestra Symfoniczna UMFC, Orkiestra Symfoniczna Hochschule der Künste Bern, Sinfonie Orchester Biel Solothurn i in.

Mischa Kozłowski jest wysoko cenionym kameralistą. Od 2016 roku członek Affetto Piano Trio w składzie z Amelią Maszońską (skrzypce) i Marianną Sikorską (wiolonczela). Zespół koncertował jak dotąd na terenie Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Norwegii i Szwajcarii, jest także regularnie zapraszany do udziału w prestiżowych kursach mistrzowskich, organizowanych przez European Chamber Music Academy „ECMA”, podczas których doskonali swoje umiejętności pod kierunkiem wybitnych kameralistów jak m.in. Hatto Beyerle, Johannes Meissl, Minna Pensola, Corina Belcea, Conradin Brotbek czy Avedis Kouyoumdjian.

Kameralistyka wokalna zajmuje istotne miejsce jego w działalności artystycznej. Od wielu lat współpracuje ze swoim bratem, tenorem Karolem Kozłowskim, z którym z powodzeniem występuje na deskach koncertowych Polski, Włoch, Niemiec i Szwajcarii. W 2012 roku nawiązała się współpraca z sopranem Adrianą Ferfecką, której owocem były liczne koncerty na terenie Europy oraz w Chinach. Duet ten został także zaproszony do wzięcia udziału w Europäisches Liedforum w Universität der Künste w Berlinie (2012), podczas którego artyści pracowali nad repertuarem pieśniowym pod okiem tak wybitnych autorytetów jak Axel Bauni, Jan Philipp Schulze, Eric Battaglia, Maja Nosowska, Irena Uss-Armoniene czy Bianca i Remus Manoleanu. W latach 2013-2015 pianista był uczestnikiem Programu Kształcenia Młodych Talentów „Akademia Operowa” przy Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, dzięki któremu miał możliwość pracy pod kierunkiem m.in. Rudolfa Piernay’a, Brendy Hurley, Izabelli Kłosińskiej, Eytana Pessena, Mathiasa Rexrotha czy Dietricha Henschela. W latach 2014-2017 pianista-korepetytor w Hochschule der Künste Bern, współpracujący ze studentami klas śpiewu Christiana Hilza, Kai’a Wessela, Malin Hartelius i Rahel Harnisch, jak również podczas akademickich kursów mistrzowskich z Helmutem Deutschem czy Capucine Chiaudani. Pianista jest też często zapraszany do współpracy kameralnej przez inne zespoły jak m.in. Royal String Quartet, soliści orkiestry Sinfonia Varsovia, Trio Solistów „Leopoldinum”, „Romantic Quartet” solistów Filharmonii Moskiewskiej i in.

Mischa Kozłowski występował w ramach tak prestiżowych festiwali, jak Kissinger Sommer i Kissinger KlavierOlymp (Bad Kissingen), Festspiele Europäische Wochen (Passau), NCPA May Festival (Pekin), Gulangyu Summer Music Week (Xiamen), Chopin au Jardin du Luxembourg (Paryż), Kyoto International Music Students Festival (Japonia), MusicArte Festival Ascona w (Szwajcaria), „Jeunes Virtuoses a Ennejma Ezzahra” (Tunezja), Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, „Kwartesencja”, Letnie Koncerty na Grochowskiej w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia, Międzynarodowy Festiwal im. I. J. Paderewskiego w Warszawie, Malta Festival oraz Międzynarodowy Festiwalu Muzyki i Filmu „Transatlantyk” w Poznaniu, UNSOUND Festival (Kraków), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach”, Dni Muzyki Karola Szymanowsiego (Zakopane) i in. Występował w większości sal filharmonicznych i koncertowych w Polsce, a także m.in. w Filharmonii Moskiewskiej, Flagey w Brukseli, Narodowej Filharmonii Ukrainy w Kijowie, Filharmonii Lwowskiej, Filharmonii Tallińskiej, w siedzibie UNESCO w Paryżu, w Konzerthaus „Kultur-Casino”, Zentrum Paul Klee, Konsi Bern i Yehudi Menuhin Forum w Bernie, w siedzibie ZKO – Zürcher Kammerorchester w Zürichu i wielu innych.

Za swoje osiągnięcia otrzymał wiele nagród i wyróżnień – do najważniejszych należą te przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, LYRA Stiftung, Rita Zimmermann Musik-Stiftung, Fondazione Pro Libertas et Humanitas Kasimir Bartkowiak, Dr. Pierre und Marie Spring-Tschanz Stiftung, Geert und Lore Blanken-Schlemper Stiftung, Dongsan Research Foundation, Bank Société Générale oraz Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci w Warszawie.

Więcej informacji o artyście na www.mischakozlowski.com.