Mateusz Krzyżowski

Mateusz Krzyżowski – urodził się 1999 w Tychach. Grę na instrumencie rozpoczął w wieku 5 lat w szkole muzycznej Yamaha pod kierunkiem Jarosława Kwas. Szybko zauważono u niego talent oraz wrażliwość muzyczną. Po niespełna dwóch latach swoją dalszą edukację rozpoczął w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach w klasie fortepianu Pani mgr Bożeny Furmańskiej. Jego zainteresowania obejmują rozległe regiony związane z twórczością artystyczną, począwszy od wirtuozerii instrumentalnej poprzez muzykę wokalną od baroku do współczesności, do muzyki improwizacji oraz prób własnej kompozycji.

Mateusz jest laureatem wielu konkursów Ogólnopolskich oraz Międzynarodowych. Gra jako solista oraz w zespołach kameralnych o różnych składach.
Bierze czynny udział w letnich i zimowych warsztatach pianistycznych w Krynicy-Zdrój, Lusławicach u boku wybitnych prof.: Andrzeja Jasińskiego, Joanny Ławrynowicz-Just, Wojciecha Świtały, Andrzeja Tatarskiego, Janusza Olejniczaka, Karola Radziwanowicza, Olgi Łazarskiej.

Od 2009 roku należy do Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Wybitnie Zdolnych z siedzibą w Warszawie. W latach 2009-2013, 2016-2017 stypendysta ,,Tyskich Orłów” w dziedzinie kultury i sztuki przyznane przez Prezydenta miasta Tychy. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci z siedzibą w Warszawie.

Koncertował w takich miejscach jak: Zamek Królewski w Warszawie, w Pszczynie, Filharmonii Śląskiej, Rzeszowskiej, Kowieńskiej, Łódzkiej, Świętokrzyskiej oraz w siedzibie NOSPR w Katowicach. Również za granicą we Francji, na Ukrainie, w Niemczech, Litwie, Słowacji i na Węgrzech. Koncertował z orkiestrą kameralną miasta Tychy ,,Aukso” pod dyrekcją Marka Mosia, oraz z orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej.

Obecnie uczeń VI klasy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu mgr Sebastiana Nawrockiego.