Lidia Szpilewska

Słowo do występu “All that jazz” 1 marca

Lidia Szpilewska. Absolwentka Filologii Romańskiej UAM oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Konferansjerką zajmowała się od czasu studiów, prowadząc znakomitą większość koncertów kompozytorskich oraz wokalno-aktorskich, jak również liczne projekty zespołów działających poza uczelnią. Była również twarzą symfonicznych koncertów familijnych Filharmonii Poznańskiej, jako Pani Pięciolinia. Współpracowała także z Krajowym Biurem Koncertowym, biorąc udział w wielu koncertach na scenach Łazienek i Wilanowa. Od 1998 roku jest na etacie konferansjera muzycznego Filharmonii Narodowej. Wśród artystów i orkiestr, jakie zapowiadała, na pewno należy podkreślić takie postaci, jak Robert Satanowski, Krzysztof Jabłoński, Kaja Danczowska, Bartłomiej Nizioł i Justyna Reczeniedi a także orkiestrę Sinfonii Varsovii oraz Zespół muzyki dawnej La Tempesta.

Łącząc profesje muzyka i filologa, Lidia Szpilewska chętnie tłumaczy wywiady i wypowiedzi artystów oraz ludzi związanych ze światem sztuki. Na prośbę Filharmonii Narodowej tłumaczyła wywiad z pianistką Leonorą Armellini dla II Programu Polskiego Radia oraz wywiad prowadzony przez Agatę Kwiecińską w ramach otwartej próby generalnej 27 lutego 2014 r. Wzięła też udział w ostatnim koncercie Janusza Wawrowskiego, grającego na pierwszym powojennym polskim Stradivariusie (Zamek Królewski w Warszawie, 3 XII), tym razem nie jako konferansjer lecz w charakterze osobistego tłumacza pana Luciana Ratiniego, poprzedniego właściciela cennych skrzypiec (wywiady dla dwóch stacji TV oraz wypowiedź przed koncertem z włoskiego na polski oraz tłumaczenie symultaniczne wszystkich wystąpień z polskiego na włoski).

Prócz koncertów stricte klasycznych chętnie podejmuje się wyzwań scenicznych o charakterze bardziej otwartym i różnorodnym, jak koncerty sylwestrowe, projekty Shall we dance z udziałem tancerzy, spotkania folkowe i jazzowe, literacko-muzyczny projekt Baśnie dla dorosłych oraz autorskie wieczory z piosenką różnych czasów i gatunków.

Przygotowanie autorskiego koncertu lub innego scenicznego wydarzenia obejmuje dobór wykonawców, propozycje repertuarowe, sposób interpretacji oraz elementy ruchu scenicznego artystów a także elementy scenografii i reżyserię świateł. Z uwagi na podwójne wykształcenie prowadzi konferansjerkę również w języku włoskim i francuskim.