Joanna Okoń

Joanna Okoń – skrzypce

Artystka wywodząca się z rodziny o wieloletnich tradycjach muzycznych. Na estradach koncertowych występowała od najmłodszych lat, grając z matką – pianistką, Aliną Jasielską-Okoń.
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (studia magisterskie w klasie prof. Janusza Kucharskiego oraz studia podyplomowe pod kierunkiem prof. Jana Staniendy). W 2012r. zakończyła staż artystyczny w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki.

Kunszt i wrażliwość muzyczną doskonaliła u słynnej skrzypaczki Mariny Jaszwili oraz podczas prowadzonego przez Filharmoników Wiedeńskich Międzynarodowego Kursu Orkiestrowego w Attergau (Austria), gdzie przez kilka letnich sezonów pracowała pod okiem takich dyrygentów jak sir Neville Marriner, Riccardo Mutti, Fabio Luisi, Shandor Vegh, Leopold Hager, Theodor Guschlbauer oraz Heinrich Schiff.

Laureatka I nagrody na Przesłuchaniach Młodych Skrzypków w Warszawie (1991 r.) oraz IV nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Elblągu (1993 r.). Wystąpiła dwukrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej w Kobe (Japonia).
Współorganizowała widowisko muzyczne „Mity” w Teatrze Małym w Warszawie oraz Teatrze im St. Witkacego w Zakopanem. Współpracowała z tak słynnymi zespołami muzycznymi, jak: “Warszawscy Soliści Concerto Avenna” pod kierunkiem Andrzeja Mysińskiego, Filharmonia Narodów prowadzonej przez Justusa Franza oraz Sinfonia Varsovia, z którą współpracuje jako skrzypaczka do chwili obecnej.

Ważne miejsce w działalności artystki zajmuje działalność pedagogiczna w Zespole Państwowych Szkól Muzycznych nr 1 w Warszawie jak również uczestnictwo w organizowanych przez Filharmonię Narodową koncertach dla dzieci i młodzieży.