I like Moniuszko

I like Moniuszko

Projekt „I like Moniuszko” powstał z okazji Roku Moniuszkowskiego podczas podczas którego usłyszymy najbardziej znane utwory kompozytora takie jak Prząśniczka, Bajka, Dziad i Baba, Złota Rybka, Krakowiak, Niedźwiadek.

Dzieła Moniuszki ukazane są w swobodny i nowatorski sposób, dzięki czemu możemy odkryć nowe brzmienie „muzyki klasycznej” nawiązujące do różnych stylów. Polka, krakowiak, tango argentyńskie, bossa nova, tańce góralskie, a także klimaty filmowe i fragmenty improwizowane przeplatają się wraz z elementami sonorystycznymi tworząc niepowtarzalne kreacje muzyczne zaaranżowane przez dwie kompozytorki Adriannę Furmanik-Celejewską, Vlastę Traczyk, Aruto Matsumo oraz Eugenię Kwon-Kominek.

“Chcemy przybliżyć dorobek Moniuszki w ciekawy sposób szerokiemu grona odbiorców, ale także zaskoczyć nową interpretacją znawców muzyki z okresu romantyzmu”.

Życiorysy:

Eugenia Kwon – Kominek
Pomysłodawczyni projektu “I like Moniuszko”, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz prestiżowej Ecole Normale de Musique w Paryżu, odbyła studia podyplomowe w klasie kameralistyki prof. Katarzyny Jankowskiej w macierzystej uczelni.Doskonaliła swoje umiejętności pianistyczne biorąc czynny udział w międzynarodowych warsztatach pianistycznych w Polsce, Francji oraz Rosji prowadzonych przez wybitych pianistów m.in. przez Wierę Nosinę, Kevina Kennera, Ewę Pobłocką, Waldemara Wojtala, Bernarda Ringeissena, Irinę Rumiancewą, Elenę Klokową. W 2008 roku zakwalifikowała się ze swoim kwintetem fortepianowym do półfinału XIII Międzynarodowego Konkursu im. Zinetti we Włoszech (Verona).Koncertowała solo oraz kameralnie w wielu miastach w Polsce, m.in. w Warszawie (m.in. Filharmonia Narodowa, Uniwersytet Muzyczny, Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne), Krakowie i Gdańsku oraz za granicą (Francja, Hiszpania, Rosja). Występowała jako solistka z orkiestrą wykonując Koncert Fortepianowy F-dur D. Szostakowicza pod batutą Grzegorza Kosa. W roku 2007 została zaproszona przez Polską Akademię Nauk do wykonania polskiej współczesnej muzyki w Paryżu (L’Hotel National des Invalides, Grand Salon de L’Armee oraz Conservatoire de Versailles).Wielokrotnie otrzymała wyróżnienia jako pianistka na konkursach skrzypcowych i klarnetowych podczas których akompaniowała uczniom szkół muzycznych oraz studentom Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zdobyła doświadczenie pedagogiczne pracując w Szkole Muzycznej im. F. Chopina oraz w Zespole Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Warszawie. W 2018 roku założyła Music School w Warszawie, w której każde dziecko niezależnie od wieku i zdolności ma szanse na rozwój muzyczny.Obecnie koncertuje solo oraz kameralnie, prowadzi swoją klasę fortepianu oraz tworzy ciekawe projekty artystyczne. Jej autorski projekt “I like Moniuszko” miał miejsce 5 maja 2019 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie w 200-setną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki.

Agnieszka Kiljan
Agnieszka Kiljan, urodziła się w 1998 roku. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4, im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, w klasie prof. Pawła Wojciechowskiego. Od 2013 roku uczyła się u prof. Michała Borzykowskiego. W październiku 2017 roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, w klasie prof. Piotra Hausenplasa. Jest laureatką wielu konkursów, m.in. II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Sochaczewie (2017), dwukrotnie III nagrody na Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej w Bydgoszczy (2015,2016), II nagrody na Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy wraz z Fono Quartet (2019), a także wraz z Zofią Szlachcikowską i Aleksandrą Janusz I nagrody na Sochaczewskich Spotkaniach Kameralnych (2016) oraz I nagrody na Warszawskim Forum Muzyki Kameralnej (2016). Wraz z triem wystąpiła m.in. w siedizbie NOSPR w Katowicach i WTM w Warszawie. W nagrodę za wyróżniające się osiągnięcia artystyczne, w ramach programu Erasmus +, przebywała w Konserwatorium Muzycznym w Lahti (Finlania), gdzie studiowała pod kierunkiem Heikki Pekkarinen (2015). Uczestniczła także w licznych kursach mistrzowskich pod kierunkiem, m.in. prof. Tomasza Strahla, Piotra Hausenplasa i Bartosza Koziaka. Od 2017 roku jest także stypeddystką Młodej Polskiej Filharmonii.

Agnieszka Kadłubowska

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego i Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Studia wokalne ukończyła w klasie prof. Krzysztofa Bednarka. Uczestniczyła w wielu Kursach Mistrzowskich prowadzonych w kraju i za granicą m.in. przez Ewę Biegas, Joannę Woś, Teresę Żylis– Gara, Ryszarda Karczykowskiego, Izabelę Kłosińską, Jolantę Bibel, Udo Rainemana, Olgę Pasiecznik, Annę Sims oraz Stanisława Kotlińskiego.Jako solistka współpracowała z Operą na Zamku w Szczecinie. Podczas studiów zadebiutowała rolą Paminy w operze „Czarodziejski flet” W.A.Mozarta. Wykonała takie partie operowe jak: Pamina“Czarodziejski Flet” W. A. Mozarta, Zerlina “Don Giovanni” W.A. Mozarta, Annina “Traviata” G.Verdiego. Występowała z recitalami solowymi za granicą (m. in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Polska). Szczególne miejsce w życiu artystycznym śpiewaczki zajmuje promocja muzyki polskiej. Popularyzuje ona dzieła zarówno kameralne jak i symfoniczne takich kompozytorów jak Stanisław Moniuszko, Tadeusz Paciorkiewicz czy Marcin Kamiński.Jako solistka koncertowała z dyrygentami: Marzeną Diakun, Vladimirem Kiradijevem, Jerzym Wołosiukiem, Jakubem Chrenowiczem, Dariuszem Mikulskim, Henrykiem Wierzchoniem, Przemysławem Marcyniakiem, Michałem Kocimskim, Arturem Czereszewskim, Przemysławem Neumannem, oraz orkiestrami: Capellą Bydgostiensis, Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Kameralną Orkiestrą Akademii Muzycznej w Łodzi, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Unification of Cultures Orchestra.Artystka wykonała partie solowe w licznych nagraniach audio i video: m.in. Koncert Pasyjny “Noli me tangere“ oraz “Magnificat”. W 2010 roku sopranistka zagrała w filmie “Down In Egyptland” reż. Lukasa Zundel.

Szymon Telecki – Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Tadeusza Gadziny. Od 2014 roku doktorant Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w specjalności skrzypce.Uczestniczył w kursach skrzypcowych prowadzonych przez prof. Wandę Wiłkomirską, prof. Tadeusza Gadzinę, prof. Tomasza Tomaszewskiego. Laureat wielu międzynarodowych konkursów muzyki kameralnej, na których występował z pianistą Pawłem Pawlikiem tworząc duo skrzypce-fortepian.Był stypendystą Fundacji J&S Pro Bono Poloniae w Warszawie oraz wieloletnim stypendystą Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku. Występował z recitalami w europejskich państwach (m.in. Włochy, Niemcy, Belgia, Hiszpania, Ukraina, Malta, Polska). Koncertował jako solista z orkiestrami: Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach, Filharmonią Kameralną im. W. Lutosławskiego w Łomży, Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis w Bydgoszczy, Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. W. Lutosławskiego, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana, Toruńską Orkiestrą symfoniczną.Współpracował z dyrygentami: Jackiem Rogalą, Dariuszem Mikulskim, Marzeną Diakun, Jakubem Chrenowiczem, Adamem Klockiem, Przemysławem Marcyniakiem, Jerzym Wołosiukiem. W ciągu ostatnich lat jego celem stało się propagowanie muzyki polskiej XX wieku, a w szczególności twórczości kompozytora – Tadeusza Paciorkiewicza. Jako wykonawca, inicjator i organizator wielu wydarzeń artystycznej promuje jego muzykę w Polsce i poza jej granicami.W 2016 roku dokonał nagrania, zrealizowanego przez firmę fonograficzną DUX, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją prof. Adama Klocka oraz prof. Tadeusza Gadziny. Na płycie znalazły się: Koncert skrzypcowy i Koncert na dwoje skrzypiec Tadeusza Paciorkiewicza. W roku akademickim 2017/18 w ramach programu Erasmus+ oraz praktyk doktoranckich pełnił funkcję asystenta klasy skrzypiec prof. Yuri Nasushkina w Conservatorio Superior de Musica w Oviedo w Hiszpanii.
Jolanta Szyndler – Linette – Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne oraz Podyplomowe Studia Menedżerskie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.Swoje życie zawodowe rozwijam na dwóch płaszczyznach: jako pedagog, oraz muzyk-perkusistka. Od 13 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą. Jej głównym celem jest zaszczepienie w nich miłości do muzyki. Ukończyła liczne kursy organizowane przez Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych. W ramach współpracy z Pracownią Musicalove współtworzę i koordynuję słuchowiska muzyczne dla dzieci.Oprócz działalności pedagogicznej realizuję się jako muzyk-perkusistka podczas różnych projektów muzycznych, koncertów kameralnych, warsztatów i kursów mistrzowskich.Współpracowała także jako muzyk orkiestrowy m.in. z Filharmonią Narodową, Sinfonią Iuventus, Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Miała okazję koncertować w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Belgii i Szwecji.