Agnieszka Wilczyńska

Agnieszka Wilczyńska

Według ankiety Jazz Top od kilku lat uznawana jest za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce.

W 1988 roku ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z czołowymi muzykami polskiej sceny jazzowej i wieloma renomowanymi orkiestrami i zespołami – m.in.: Orkiestra Kameralna „Auxo”, Atom String Quartet, Toruńska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Sinfonia Viva, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polska Filharmonia Narodowa Sopot, Filharmonia Lwowska. Brała udział w licznych festiwalach jazzowych, a także występowała na wielu prestiżowych estradach w Polsce i na świecie (m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Chicago Symphony Center, National Concert Hall na Tajwanie, Białoruska Filharmonia Narodowa, Filharmonii Narodowa w Moskwie, Filharmonia Lwowska). Od ponad 10 lat ściśle współpracuje z Trio Andrzeja Jagodzińskiego.

Agnieszka Wilczyńska prowadzi też działalność pedagogiczną. Od 1998 roku przez kolejnych 9 lat była wykładowcą śpiewu na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Katowicach. Obecnie pracuje na wydziale jazzowym w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest także trenerem wokalnym kolejnych edycji programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.

W 2015 roku ukazała się jej pierwsza solowa płyta – „Tutaj mieszkam” – nagrodzona Fryderykiem. Znajdują się na niej premierowe piosenki z tekstami Wojciecha Młynarskiego. Artystka ma też na swoim koncie dwie Złote Płyty – „Pogadaj ze mną” (muz. Włodzimierz Nahorny sł. Wojciech Młynarski), „Krzysztof Komeda” z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi”.

21 września 2013 w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się premiera spektaklu muzycznego „Listy na wyczerpanym papierze” (reż. L.Frankiewicz), w którym Agnieszka Wilczyńska zadebiutowała jako aktorka, wcielając się w postać Agnieszki Osieckiej.