Monika Rosca

Monika Rosca

Monika Rosca ukończyła z wyróżnieniem łódzką Akademię Muzyczną w 1985r. i została asystentką, a następnie adiunktem w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego.

Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych m.in. konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (gdzie zdobyła uznanie pięknym wykonaniem koncertu f-moll Chopina), konkursu mozartowskiego w łodzi , konkursu Rina Sala Gallo we Włoszech, konkursu Athenaeum w Grecji, konkursu Miłosza Magina w Paryżu gdzie zdobyła również nagrodę za najlepsze wykonanie dzieł Chopina i Magina, konkursu „musique-esperance” w Bergerac, w wyniku którego została m.in. zaproszona do występu w siedzibie UNICEF w Paryżu.

Grała na międzynarodowych festiwalach w Dusznikach, Antoninie, Łodzi, Bordeaux i Bergerac we Francji, w Miami w USA, w Tiranie w Albanii. Była stypendystką Towarzystwa im. F. Chopina. Brała udział w spotkaniach z młodzieżą i programach edukacyjnych organizowanych przez TiFC. Koncertowała w krajach europy a w ostatnich latach również Azji (Indiach, Indonezji, Korei Płd.) oraz w USA, Australii i Nowej Zelandii.

Będąc w Polsce, co roku występowała dla miłośników muzyki Chopina w Żelazowej Woli, Łazienkach Królewskich i zamku Ostrogskich, pałacu Radziwiłłów w Nieborowie, wna koncertach organizowanych przez Towarzystwo im. F. Chopina.

Od kilku lat współpracuje w duetach z innymi solistami (altowiolistą Krzysztofem Woźniczko, skrzypkiem Markiem Dumiczem, skrzypaczką Joanną Jakobs, śpiewaczką Agnieszką Gertner, fletnistą Sergiu Bolgarinem) jak i w większych składach kameralnych (kwintecie fortepianowym).

Jako kilkuletnia dziewczynka stworzyła niezapomnianą kreację w ekranizacji powieści H. Sienkiewicza ”W pustyni i w puszczy” odtwarzając rolę Nel. Do dziś jest kojarzona z tą postacią.