Agnieszka Gertner-Polak

AGNIESZKA GERTNER-POLAK (sopran)
Ukończyła Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na wydziale wokalno-aktorskim w klasie śpiewu solowego prof. Ireny Winiarskiej.

Dzięki stypendium polskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu doskonaliła swój warsztat wokalny w klasie mistrzowskiej prof. Leopolda Spitzera. Zadebiutowała na scenie Neue Oper Austria w ramach wiedeńskiego Festiwalu Mozartowskiego. Śpiewała z największymi sławami światowej wokalistyki takimi jak Grace Bambry, Magdalena Kožená, Petra Maria Schnitzer, Mara Zampieri, Cesare Siepi i Peter Dvorsky.
Brała udział w wielu projektach m.in. „Listy Chopina” z Olgierdem Łukaszewiczem, „Poezja Papieska” z Anną Seniuk, „Bł. Ksiądz Jerzy Popiełuszko” z Jerzym Zelnikiem, „Spektakl o św. Franciszku z Asyżu” z Cezarym Żakiem i w koncertach papieskich.
Choć występowała na wielu festiwalach i scenach muzycznych najbardziej dumna jest z tego, że 1 listopada 1997 r. śpiewała dla Jana Pawła II w Watykanie, w rocznicę święceń kapłańskich Ojca Świętego.
Od trzech lat współpracuje z Robertem Jansonem. Wzięła udział w skomponowanym przez niego widowisku pt. „Przygotuj się na miłość”, poświęconym bł. Edmundowi Bojanowskiemu, podczas którego wystąpiła z raperem Dominikiem „Doniu” Grabowskim. Nagrała z Sinfonią Varsovią i Chórem UKSW utwór Jansona „Tyś jest mój syn”, będący oficjalnym hymnem obchodów 1050-lecia chrztu Polski.
Jej wokaliza jest tłem muzycznym do sceny śmierci św. Maksymiliana Kolbego w filmie „Dwie korony”.
Od wielu lat współpracuje z pianistką Moniką Roscą.
Artystka najlepiej realizuje się w muzyce kameralnej i sakralnej. Prawdopodobnie jako jedyna śpiewaczka na świecie ma w swoim repertuarze kolędy w 15 językach.